Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun


Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yıldönümü nedeniyle TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir, Kurumsal İletişim Direktörü Ömer Can Bozkurt, Proje Danışmanı Orman Yüksek Müh. Derya Tap İstanbul Kadıköy’de Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Atatürk’ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği Cumhuriyetin ışığında hem toplumsal, hem de doğa ile barış içinde yaşayan bir Türkiye olmamız gerektiğine dikkat çeken Başkan İmir, “ Bugün bölgemizde hiç kimsenin kabul edemeyeceği şiddet ve insanlık dramı yaşanıyor. Bu sorunun bölge halkları üzerinde daha derin ve telafisi mümkün olmayacak yaralar açmadan çözülmesi gerekiyor. Barış için ciddi adımların zaman geçirilmeden atılması gerekiyor. Ancak barış insanlar arasında ne kadar önemli ise insanlarla doğa arısında da aynı derecede önemlidir. Artık doğaya hükmetmek yerine onunla uyumlu yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” dedi.
 
İstanbul’daki çevre sorunlarının çözümünün siyasal bir hesaplaşma olmaması gerektiğini, ağaçların, ormanların ve yeşil alanların korunmasının önemine değinen İmir, “İstanbul’da yeşil alanlar giderek azalıyor. Bu alanların yok olmasının ne gibi sonuçlar ortaya çıkaracağını bilim insanları her gün söylüyor. İstanbul’u çevre sorunlarından kurtarmak ve ekolojik bir kent kurmak hepimizin görevi. Kentleri küresel ısınmanın etkisinden koruyacak tek varlık ağaçlardır. Kesilen her ağaç kentlerimizin yapı yoğunluğu etkisiyle daha da ısınması demektir. Bu kent gelecek nesillerin bize emanetidir. Çocuklarımızın emaneti bu şekilde teslim etmeyi kabul edemeyiz”dedi.
 
TÜRÇEK kurulduğu 1972 yılından günümüze çevre koruma ve yeşillendirme çalışmalarıyla ağaçlandırmaya ve çevre eğitimine önemli katkıları olan ve kamu yararına kurulmuş bir gönüllü kuruluştur.