Meclisdeki yeni elektrik piyasası kanunu, lisanssız elektrik üretiminde kapasiteyi 500 kilovattan 1 megavata çıkarıyor


Meclisdeki yeni elektrik piyasası kanunu, lisanssız elektrik üretiminde kapasiteyi 500 kilovattan 1 megavata çıkarıyor. Bunun sektöre doping etkisi yapacağı belirtilirken,Enerji Bakanı Taner Yıldız da artık enerji sektörüne girmek için milyon dolarlara ihtiyaç duyulmayacağını ifade ediyor.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndan geçen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’a gelmesi beklenen Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı, lisanssız elektrik üretiminin artırılmasına yönelik yeni düzenlemeler içeriyor. En önemli düzenlemelerden biri, lisanssız elektrik üretiminde kurulabilecek tesis kapasitesinin 500 kilovattan (kW) 1 megavata (MW) çıkması. Bunun, lisanssız elektrik üretimine müthiş bir hız kazandıracağını ifade eden sektör temsilcileri,Sektörün pazar kapasitesini iki kattan daha fazla arttıracak bir etkiye sahip diyor.

Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği ise üretim kapasitesinin 1 MW’a çıkmasıyla, sektörün pazar kapasitesinin iki kattan fazla artacağını ifade etti. Dernek temsilcisi, şöyle devam etti:

Yeni kanunun getirdiklerine bakarsak, özellikle yüksek tüketime sahip, fabrika, sanayi tesisi, site, belediye gibi aboneler artık daha ekonomik şekilde, kendi ihtiyaçlarının tamamını veya yakınını kendileri üretme şansı yakalayacak. Ülkemizin yenilenebilir enerjide kurulu güç kapasitesi daha da hızlı artacak.  Tek bir tesis ile artık daha büyük bir elektrik enerjisi üretilebilecek. Bu da pek çok kişi ve kuruluşun kendi elektriğini üretmek için harekete geçmesi anlamına geliyor.

Yeni kanunun, 1 MW olan lisanssız elektrik üretim sınırını, Bakanlar Kurulu kararı ile 2.5 MW’a kadar çıkartma yetkisi de verdiğini dile getiren dernek temsilcileri, bugüne kadar lisanssız elektrik üretimi için elektrik dağıtım şirketlerine yapılan başvuruların da giderek arttığına dikkat çekti.

EcoEnerji