TÜRÇEK Heyeti İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürünü Ziyaret Etti


Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri ile proje yöneticileri İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yaşar Güvenç’i ziyaret etti.
 
22- Ekim 2014  -  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ziyaretinde, İstanbul’un çevre sorunlarının çözümünde işbirliğinin geliştirilmesi ve kamu yararına kurulmuş TÜRÇEK projelerine uzmanlık desteği verilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
 
İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yaşar Güvenç, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için hepimize, sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Biz müdürlük olarak kanunlar çerçevesinde yürüttüğümüz hizmetlerimizde, çevre sorunlarını diğer konularından daha öncelikli tutuyoruz. Ancak bugünün çevre sorunları artık küresel bir boyuta ulaştı. Yaşadığınız kent, bu soruna yeni yükler getireceği gibi bu yükleri azaltabilir de. Bu toplumda çevre bilincinin gelişmesiyle doğrudan ilgilidir.  Örneğin, çok güzel, modern bir bina inşa edebilirsiniz. Eğer o yapının çevresel etkilerini azaltmıyorsanız, özel sistemler ile çevresel kirleticileri ayrıştırmıyorsanız neye yarar? “ dedi.
Çevreye zarar veren faaliyetlere kesilen cezaların sorunu çözmediğini belirten Güvenç, “Çevreyi koruma çevre dostu olma bilinci bireylere kazandırılmalı. Sektörler de bu konuda duyarlı davranarak hassasiyet göstermelidir. Biz, çevreyi kirletenlere yasalar çerçevesinde gerekli cezayı kesiyorsunuz. Ancak bu çevreyi temizlemiyor. Yani sonuç olumlu yönde değişmiyor” şeklinde konuştu.
 
TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir’de çevre konusunda TÜRÇEK’in geçmişte önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.  Başkan İmir, “TÜRÇEK 1972 yılından kurulduktan sonra bakanlar kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernek sıfatı ve isminin önüne Türkiye kelimesini almıştır. Bize verilen bu iki değeri yıllardır gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla daha ileriye taşıdık. Bugün Çevre Şehircilik İl Müdürü sayın Güvenç’in bizleri kabul etmesinden dolayı kendilerine teşekkür ederim. Bu vesileyle TÜRÇEK’in faaliyetlerini anlatma ve karşılıklı işbirliği geliştirmemiz konusunda çok yararlı bir görüşme oldu.”dedi. Kamu yararına hizmet için kurulmuş bir kurum olan TÜRÇEK’in gerçekleştireceği projelerde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün desteklerini görmek bizim sorunların çözümünde etkin çalışmamızın da önün açacak diyen başkan İmir, “Çevre sorunlarının odağında insanın olması, çözüm noktasında da insan eğitimini gerekli kılıyor. TÜRÇEK kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörü bir araya getirerek, eğitim konusunda da önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir.” dedi.
 
TÜRÇEK projeleri hakkında bilgi veren Kurumsal İletişim ve Proje Koordinatörü Ömer Bozkurt, “Çevre Dostu Yeşil Hastaneler Ağı” oluşturmak için bir proje başlattıklarını, İstanbul il genelindeki mevcut hastanelerde gerçekleştirilecek projede; kaynak kullanımına alternatifler üretmek, enerjinin, suyun ve malzemenin daha etkin ve verimli kullanılmasını teşvik etmek, her türlü israfın önüne geçilmesini sağlamak, kimyasal atıkları özellikle de tıbbı atıkları kaynağında ayrıştırmak, hizmet sunum sürecinde çevre dostu sürdürülebilir sistemlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesini hedeflediklerini anlattı.  TÜRÇEK Proje Danışmanı Derya Özdemir TAP İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarında aspes tehlikesine dikkat çekerek, bu konuda bir çalıştay düzenleyeceklerini ve konunun muhataplarını biraraya getireceklerini belirtti. Tap, kentsel dönüşümde aspes tehlikesinin nasıl durdurulacağının acilen konuşulması gerektiğini söyledi.