Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “Bütün İllerimizin 2040-2050 Yıllarına Kadar Olan İçmesuyu İhtiyaçları Planlandı”18- EKİM -2014 - Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bütün illerimizin 2040-2050 yıllarına kadar olan içmesuyu ihtiyaçları plandı” diyerek “yağışlardaki düşüşe rağmen, aldığımız tedbirler sayesinde kuraklığı hissettirmedik” diye konuştu.

Son Yağışlarla Kuraklık Yüzde 6 Civarına Düştü
Su yılının 01 Ekim - 30 Eylül arasını kapsadığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Geçen seneki su yılında kurak bir dönem yaşadık. Özellikle su yılının ilk aylarında uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 30-40 civarında yağışlarda azalma oldu. Ancak son yağışlarla birlikte bu oran yüzde 6 civarına düştü” dedi.

Yağışların azalmasında her ne kadar küresel iklim değişikliğinin etkisi de olsa Türkiye’nin yarı kurak bir iklime sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Dönem dönem geçmişte kuraklıklar yaşadık. 1971-2014 yılları arasında su yılı içerisinde yapılan analizlere göre ülke genelinde 44 yıllık dönemde 12 defa kuraklık yaşandı.  Bunların 6’sı şiddetli kuraklık olup; 1973, 1989, 1994, 2001, 2007 ve 2014 yıllarında gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Alınan Tedbirlerle Vatandaşlar Kuraklığı Hissetmedi
Aldıkları tedbirlerle neredeyse vatandaşlara bu kuraklığı hiç hissettirmediklerinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “Depolama tesislerinin seviyesinin en düşük olduğu dönem Eylül ve Ekim dönemidir. Buna rağmen sulama maksatlı barajlarımız şu an yüzde 31,4 seviyesinde dolu. Enerji maksatlı barajlarımız yüzde 32,3, içmesuyu maksatlı barajlarımız %36,3  seviyelerinde” dedi.

81 İl İçin İçmesuyu Eylem Planları Hazırlandı
81 il için İçmesuyu Eylem Planları hazırladıklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu eylem planlarına göre her bir ilimizin bütün su kaynaklarını, yıllık su tüketimlerini ve gelecekteki nüfus durumunu göz önünde bulundurarak ne zaman hangi su kaynağını devreye alacağımızı hesapladık. Böylece illerimizin 2040, 2050 yıllarına kadar içmesuyu ihtiyacını planladık. Hiçbir ilimizde su sıkıntısı yaşanmamışsa bu bizim aldığımız tedbirlerdendir” diye konuştu.

DSİ 2 Bin 515 Km İçmesuyu İsale Hattı Yaptı
İstanbul’dan Kars’a, Van’dan Balıkesir’e, Mersin’den Ordu’ya, Şanlıurfa’dan Çanakkale’ye bütün Türkiye’ye içmesuyu tesisleri kazandırdıklarını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sadece DSİ Genel Müdürlüğü 2 bin 515 km’lik içmesuyu isale hattı yaparak halkımızın hizmetine sundu. İstanbul’da su kesilecek dediler böyle bir şey yaşanmadı. Keza diğer illerimizde de gereken tedbirleri” diye konuştu.
Yalovalı Vatandaşlarımıza İçmesuyu Problemi Yaşatmadık
Yalnızca Yalova’da su sıkıntısı yaşandığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu ilimiz için de hemen harekete geçerek, Kurtköy derivasyon isale hattını devreye aldık ve Gökçe Barajına suyu ilettik. Ayrıca açtığımız 13 adet yeraltı su kuyusu ile Yalovalı vatandaşlarımıza içmesuyu problemi yaşatmadık” dedi.

İnşa Edilen Bu Barajlar Lüks Değil, Bir Zarurettir
Su tasarrufunun çok önemli olduğunu tasarruf yapılacak en önemli sektörün ise sulama sektörü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Bugüne kadar 268 büyük barajı inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Türkiye yarı kurak bir iklim bölgesinde bulunuyor. Bu yüzden suyun bol olduğu zamanlarda yani kışın suyu biriktirmemiz ve az olduğu dönemde yani yazın ise suyu kullanmamız gerekiyor. Bu yüzden depolama tesisleri çok önemli. Türkiye için inşa edilen bu barajlar lüks değil, bir zarurettir” diye konuştu.

1000 Günde 1000 Gölet İnşa Ediliyor
Ayrıca, uygulamaya koydukları 1000 Günde 1000 Gölet (GÖL-SU) projesi ile büyük sulama alanları dışında alan yerleri de sulayacaklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu şöyle devam etti:
“Bu projenin çoğu bitti. Tamamını ise yılsonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. 57 yılda yani 2011 sonuna kadar 461 gölet inşa edilmiş. Biz ise uygulamaya koyduğumuz GÖL-SU projesi ile yıl sonuna kadar biri de Kıbrıs’ta olmak üzere 1001 göleti sulamaları da dahil olmak üzere bitireceğiz. Ayrıca, bu göletlerin sulamaları tamamen cazibeli kapalı sistem sulamalarından oluşuyor.”

HES’ler Elektriğin Sigortasıdır
Hidroelektrik santrallerin de önemine değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu ”Biz göreve geldiğimizde 26 milyar kilowatt/saat elektrik üretiliyordu. Biz bunu 82 milyar kilowatt/saate çıkardık.  Şunu unutmayalım ki HES’ler elektriğin sigortasıdır. HES’lerden elde edilen elektrik sayesinde yılda
15 milyar dolar döviz ödemekten kurtuluyoruz” ifadelerini kullandı.

Ballıkaya Barajı ile Sapanca’nın Su Seviyesi Desteklenecek
Marmara Bölgesi’nin Türkiye’de nüfusun en yoğun olduğu bölge olduğunun altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “Bölge için sadece bir ili değil bütün illeri kapsayan Entegre Master Planları hazırladık. Bu planları hazırlarken mevcut ve gelecekte ki nüfusları da dikkate alıyoruz. İstanbul’da Melen Barajı’nı, Sakarya’da Ballıkaya Barajı’nı, Tekirdağ’da ise Naipköy Barajı’nı inşa ediyoruz. Yani