Üniversitelerin Çevreci Gençleri TÜRÇEK’i Ziyaret Etti


11- Ekim 2014 -  İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden çevreci üniversiteliler genel merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu’nu (TÜRÇEK) ziyaret ettiler. Kurumun faaliyetleri hakkında bilgi veren Kurumsal İletişim ve Proje Koordinatörü Ömer Can Bozkurt ve Proje Danışmanı Derya TAP, öğrenci ziyaretlerinin giderek artacağını ve bu ilginin TÜRÇEK'in geçmiş yıllardaki deneyim ve başarılarının öğrencilere iyi bir referans olmasından kaynaklandığını belirttiler.

İstanbul Sağlık Yönetimi Öğrenci Platformu Başkanı Tamer Kına ziyaretle ilgili olarak, çevre konusunda daha geniş bilgiye ihtiyaçları olduğunu ancak bu konuda STK'lar ile gerekli iletişimi sağlayamadıklarına dikkat çekti. TÜRÇEK'in üniversitelerin çevre kulüpleri ve öğrenci platformlarının katılımıyla  düzenleyeceği "İklim Adeleti Gençlik Zirvesi" hakkında bilgi almak istediklerini belirten Kına, "Biz çevre konusundaki sorunların çözümüne katkı sağlamak istiyoruz. Zirvede ne şekilde yer alacağımızı konusunda çalışmalarımızı planlamak istiyoruz. Yakın zamanda daha çok çevre kulübü ve paltformlardan arkadaşlarımızın katılımıyla geniş kapsamlı bir planlama toplantısı gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.


TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir,  gençlerin kurumu ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün gezegenimizin geldiği noktada çevre sorunları artık hepimizin sorunu olmuştur. Bu sorunun çözümü noktasında genç üniversitelilerin ilgi ve duyarlılığını çok önemli buluyorum. Yarın görev alacağınız kurumların sürdürülebilir kalkınmaya katkısı çevre politikalarının işleyişiyle mümkün olacaktır. Biz kurum olarak bu sorumluluk duygusuyla hareket ediyoruz” dedi. 

Genç üniversitelilerin konuyla ilgilenmelerini gelecek nesillerin güvencesi olarak gördüğünü belirten Başkan İmir, “TÜRÇEK’in kapısı çevreci gençlere her zaman açık olmuştur. Önceki yıllarda bir çok üniversiteli gencimiz  “Akasya Genç Gönüllü” olarak TÜRÇEK’de önemli etkinlikler gerçekleştirmiş ve Birleşmiş Milletler’den ödül almışlardır. Bugün küresel çevre sorunları sadece doğal felaketlerin tahribatından ibaret değildir. Gelişmiş ülkelerle fakir ülkeler arasında doğayı kullanma adaletsizliği de söz konusu olmaktadır. Buna acilen çözüm bulunması dünya barışı için olmazsa olmazdır. 

Siz üniversiteli çevreye duyarlı gençler olarak bu konuda düşünmeniz, bilimsel çözümlerinizi dünya gençliğiyle paylaşmanız gerekiyor "İklim Adeleti Gençlik Zirvesi" tüm üniversite gençliğinin katılımıyla dünya gençliğine bir çağrı niteliği taşımalıdır. Dolayısıyla bugün kurumumuzu ziyaretinizle attığınız bu değerli adımınız; nasıl bir dünyada yaşamak istediğinize ve İklim adeletinin temellerini atmak için nasıl bir ortak akıl oluşturacağınıza yönelik izleri de taşımaktadır” diye konuştu.

Küresel çevre sorunlarının çözümüne ,küresel  işbirliği gerektiğine de değinen İmir, “Bugün sadece bizim ülkemizde değil, gezegenin her köşesinde sorunun çözümü; doğru çevre politikaları oluşturmak, koruma - kullanma dengesine önem vermek, doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma odaklı ve akılcı yönetimi ile mümkündür. Sizlerin bu bilinçle gelecekte görev alacağınız her alanda önemli katkılar sağlayacağınıza inanıyorum” dedi.

TÜRÇEK, bu yıl içinde üniversitelerin çevre kulüplerini “Akasya Genç Gönüllüler” olarak kurum çatısı altında birleştirmeyi ve çevre sorunlarının çözümü konusunda bilgili ve  deneyimli lider gençler yetiştirmeyi hedefliyor.