Fahri Av Müfettişlerinin Kaçak Avcılara Gece Operasyonu


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü kaçak avcılarla mücadelesini hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda görev yapan fahri av müfettişleri yaptıkları gece operasyonu ile kaçak olarak gece avı yapan avcılara dur dedi. Yakalanan kaçak avcıların 2 aracına el konuldu.

2014 yılı Av Sezonunu “Av Koruma Yılı” olarak ilan eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu kapsamda denetimlerini sıklaştırdı.  Kaçak avcılara göz açtırmamak için büyük bir özveriyle çalışan DKMP ekipleri ve fahri av müfettişleri Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Yılan Ovası mevkiinde gece saat 00:30 sıralarında düzenledikleri operasyonla projektör ile kaçak gece avı yapan 10 kişiyi yakaladı.

Fahri Av Müfettişleri Jandarma ile Ortak Hareket Etti

24 Eylül 2014 tarihinde gerçekleşen olayda Fahri av müfettişleri Nurhak İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan da yardım alarak, araçlara projektör bağlayıp kaçak av yapan A.D, M.D, B.T, F.T, Ş.T, M.G, A.Ş, İ.İ, F.İ ve C.İ adlı on kabahatliyi yakalayarak haklarında av kabahat tutanağı düzenlediler. Operasyon sonucunda kabahatlilerin gece avında kullandığı kabahatin konusunu oluşturan 2 araç, 5 adet av tüfeği ile 2 adet projektöre el konuldu. Ayrıca yasadışı av yaptığı tespit edilen 10 kişi hakkında idari para cezası düzenlendi ve yasa dışı avda kullanılan 2 adet aracın mülkiyeti ise kamuya geçirilecek.
 

Tahsil Edilen Cezalar Av ve Yaban Hayatının Korunmasında Kullanılıyor

DKMP Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu fahri av müfettişi sistemi ile müfettişler gördükleri olumsuzluklar karşısında tutanak tutma, belge sorma yetkilerine sahip bulunuyorlar. Gerektiğinde kolluk kuvvetleri ve DKMP ekipleriyle ortak hareket edip birlikte göreve çıkabiliyor. Av kabahat ve suçu işleyenler hakkında verilen cezalardan tahsil edilen bedeller ise av ve yaban hayatı kaynaklarının korunması ve geliştirilmesinde kullanılıyor.