Korkutucu Uyarı


 Atmosferde karbondioksit miktarı, son 30 yılın en hızlı artışını kaydetti.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün açıkladığı 2013 verilerine göre, 1984 yılından bu yana, atmosferdeki karbondioksit miktarı rekor düzeye çıktı. Böylece atmosferdeki ortalama karbondioksit oranı, ilk defa milyonda 396 birime ulaştı.

Bu bir önceki yıla göre milyonda 3 birim artışı ifade ediyor.

Bilim adamları, ortalama karbondioksit miktarının milyonda 50 birim daha artması halinde, yeryüzünün yaşanmaz bir yer haline geleceğini, miktarın 350'nin altına düşürülmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bilim adamlarına göre, bunaltıcı sıcakların ve aşırı yağışların sebebi olarak gösterilen küresel iklim değişikliği, sera gazlarının milyonda 390 birime ulaşmasından kaynaklanıyor.

Artış en çok okyanusları vuruyor. Zira atmosfere salınan karbondioksitin yarısı okyanus ve ormanlar tarafından emiliyor.

Okyanuslar, karbondioksit sebebiyle hızla asitleniyor. Okyanuslardaki asit oranının son 300 yılın en yüksek seviyesine çıktığı belirtiliyor.

Bilimadamları, atmosferdeki karbondioksit miktarındaki artışın bu hızla devam etmesi halinde, dünyanın 2039 yılına kadar yaşanmaz bir yer haline gelebileceği uyarısında bulunuyor.

TRT