Dünya İklim Değişikliği İçin Ayağa Kalktı


Devlet Başkanları 23 Eylül’de New York’ta yapılacak tarihi iklim zirvesi için bir araya geliyor. Birleşmiş Milletlerin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan toplantı öncesi New York'ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da katılacığı yüzbinlerce çevre aktivisti iklim değişikliğine dikkat çekmek için “The People’s Climate March” (Halkların İklimi Yürüyüşü) düzenliyor.

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl iklim değişikliğine uluslararası çözüm bulmak amacıyla devlet başkanları düzeyinde toplantılar düzenleniyor. New York'ta 23 Eylül’de gerçekleşecek olan toplantı , BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un ifadesiyle “acil ilerleme” sağlamayı amaçlıyor. Açılışı BM Barış Elçisi seçilen aktör Leonardo di Caprio’nun yapacağı belirtiliyor. 350.org ve Avaaz’ın küresel eylem çağrısına dünya ve ABD çapında 1400 örgüt katıldı. Aktivistler dünya liderlerinden iklim değişikliğine karşı aktif mücadele talep ediyor.

Tüm dünyadan devlet ve hükümet başkanları ve uluslararası medyanın önceki yıllara göre toplantıya ilgi ve katılımı yüksek olduğu belirtiliyor. Ancak, bu iş sadece New York veya Amerika’yla ilgili değil. Gezegendeki tüm canlılarıyla ilgili. Küresel Eylem Grubu konuyla ilgili açıklamasında; Tek başına hiçbir toplantı veya zirvenin “iklim değişikliğini çözemeyeceğini” ancak, bu an pek çok açıdan zirveyle ilgili olmayacak. Bu an bizimle ilgili – fosil yakıtlara, çarpık projelere, insanı ve doğayı tehdit eden, yakın geleceğimizi yok eden girişimlere karşı kendi yerel topluluklarında mücadele eden ve daha güvenli, adaletli ve barışçıl bir dünya olmasını isteyen insanlarla olan ilgisine dikkat çekiyor.