Mersin’deki Gölet Çevrelerinde Yeşil Kuşak Ormanı Oluşturuldu…


Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı yurt genelinde hızla uygulanmaya devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünce bu plan kapsamında Erdemli ‘de bulunan ve toplam alanı 51 bin 500 dekar olan, Aydınlar Avgadı ve Esenpınar Göleti ile Gülnar’da ki Bardat Gölet havzalarında, 2013 yılında yapılan çalışmalarda 29 bin 520 adet fidan toprakla buluşturuldu.

Gelir Getirici Türlerle Yöre Halkına İlave Gelir Sağlanıyor

Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı kapsamında yürütülen çalışmalarda gelir getirici türlerin dikimine özen gösteriliyor. Bu doğrultuda Mersin’de 3 gölet havzasında gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları neticesinde dikilen fidanların 13 bin 120 adedi ceviz ve bademden oluşuyor.

Yöre halkına ek gelir imkanı sağlayan bu türlerle kırsal kalkınmanın sağlanması hedefleniyor.

Baraj ve Göletlerin Ömrü Uzayacak

Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile atıl durumda bulunan baraj ve gölet kenarları süratle ağaçlandırılarak mevcut su kalitesi ve miktarı artırılacak.

Yürütülen çalışmalarla olası erozyon riskleri önlenerek barajların ekonomik ömrü uzatılacak, ülke ekonomisine katma değer sağlanacak.

Mersin’de gölet havzaları çevresinde yapılan çalışmalarla erozyon neticesi oluşan toprak dolmasının önüne geçilecek, barajların ömrü uzayacak, mevcut suyun kalite ve miktarı artırılacak.

2013-2017 yıllarını kapsayan Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı çerçevesinde toplam 400 baraj ve gölette çalışma gerçekleştirilecek.

400 Baraj ve Gölette Çalışma Yapılacak

Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı ile yöreye yeni rekreasyon ve turizm alanları kazandırılırken, yaban hayatı için de yeni barınma alanları oluşturulacak.

Yapılan ağaçlandırma çalışmalarında gelir getirici türlerin kullanılmasına önem verilerek yöre halkının ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Plan çerçevesinde 2017 yılına kadar 400 baraj ve göletin göl aynası çevresindeki havza koruma alanlarının ağaçlandırma çalışmalarının tamamlanması planlanıyor.