TÜRÇEK, Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar’ı Ziyaret Etti


Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK), İstanbul Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ı makamında ziyaret etti.

Uzun zamandır kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yöneticilere ziyaretlerini sürdüren TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ı makamında ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çevre sorunları konusunda karşılıklı görüş alışverişi şeklinde gerçekleşen görüşmede, Beşiktaş Belediyesi’nin çevre çalışmalarında yerel yönetim- STK işbirliğinin önemine vurgu yapıldı. İstanbul’un tüm ilçe belediyelerinin çevre çalışmalarının; toplumun ve STK’ların destekleriyle kalıcı olacağını belirten TÜRÇEK Başkanı İmir, “ Ziyaretlerimizde çevre sorunlarıyla nasıl mücadele edildiğine yakından şahit oluyoruz. Başkanların çalışmalarını çok değerli buluyorum. Ancak bu çalışmaların kalıcı olabilmesi için halkın da yapılanlara sahip çıkması gerekiyor. Bir ilçede aynı çevre sorunları süreklilik arz ediyorsa burada suçlu aramak yerine önce birey olarak bizim o soruna katkımızı düşünmemiz gerekiyor. STK’lara elbette büyük görevler düşüyor. Çevre bilincinin gelişmesi çok önemli ancak, kalıcı bir kent kültürüne dönüşmesi de bir o kadar önemli. Aksi takdirde her gün yerel yönetimler aynı sorunu çözmekle karşı karşıya kalırlar. Bu da kenti yaşanmaz hale getirir” şeklinde konuştu.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da TÜRÇEK’i yakından tanıma fırsatı bulduğunu ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Başkan Hazinedar, “ Beşiktaş’ta çevre konusunda çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. Hizmetlerin kalıcı olmasında elbette ki çevre bilincine yönelik eğitimler çok önemli. Daha az enerji kullanımı, su tasarrufu, atıkların kaynağında ayrıştırılması artık günlük davranışlarımız olmadır. TÜRÇEK bu konuda çok deneyimli ve köklü geçmişi olan bir kuruluş. Elbette karşılıklı işbirliği kentimize önemli değer kazandıracaktır” dedi.

TÜRÇEK, tüm Türkiye’de küresel çevre sorunlarının çözümüne koruma kullanma yaşkalışıyla katkı sağlamak için Akdeniz ve Ege Bölgesi temsilcilikleriyle STK’ların ve STK-Yerel yönetim işbirliğinin güçlendirilmesi çalışmalarını sürdürüyor.