TÜRÇEK, Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu’nu Ziyaret Etti


2- ARALIK - 2014  Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu  (TÜRÇEK) Başkanı  Ali İmir, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nu makamında ziyaret etti. Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren  başkan Ali İmir, çevre sorunlarının giderek arttığını belirterek, bu konuda kurumlar arası işbirliğinin önemine dikkat çekti. Yönetim kurulu üyesi Nihal Bozkurt’un da katıldığı ve kısa süren görüşmede Başkan İmir, “Çevre sorunları artık küresel boyuta ulaşmış bir durumdadır. Çözümün odağında insan ve kurumlar arası işbirliği vardır. TÜRÇEK kuruduğu günden bu güne kadar ağaçlandırma ve çevre eğitimlerinin yanı sıra; sempozyum, panel, gençlik etkinlikleriyle ve doğa koruma konularında önemli çalışmalar yapmıştır. Bugün çevre bilincinin gelişmesinde TÜRÇEK’in büyük katkıları olmuştur” dedi.
 
Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da çevre konusunun belediye olarak öncelikleri olduğunu belirterek, belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Nuhoğlu,” Çevre elbette ki hepimizin öncelikli konusu. İşbirliği yaklaşımınıza ben de katılıyorum. Birlikte yapacağımız önemli çalışmalar olacaktır. Atıklar konusunda da ciddi çalışmalar yürütüyoruz.STK’larla işbirliğimizi geliştiriyoruz” dedi.
 
Toplantıdan sonra yerel yönetimler ziyaretleri konusunda bir değerlendirme  yapan başkan İmir, ”Biz bu ziyaretleri  sivil toplum ve yerel yönetim buluşması olarak çok değerli buluyoruz. Yerel yönetimlerin çevre konusunda büyük sıkıntıları var. Bunu da aşmanın tek yolu STK’lar ile işbirliği yapmaktır” dedi. Belediye başkanlarının STK’ların görüşme taleplerine öncelik vermelerine de değinen İmir,” Belediye başkanları özellikle çevre STK’larıyla yakın mesai yapması gerekiyor. Çünkü yaşayan bir kentte çevre sorunları da aynı derecede hızla artıyor veya  siyasi yaklaşımlarla bazen farklı yönlere evrilebiliyor. Bu hızı yakalamak ve çözümleri paylaşmak için o kadar uzun zamanımız olmadığını düşünmüyorum.” dedi.
 
Belediye başkanları çevre konusunda çalışmaları olan STK’ları düzenli şekilde davet edip hem bilgilendirme, hem de karşılıklı görüş alışverişinde bulunmadıklarına da değinen İmir,” Seçim sonrası sivil toplum kuruluşlarını davet ederek onlarla tanışmak, faaliyetleri hakkında bilgi almak ve kendi projelerini anlatmak için kaç belediye başkanı toplan
tısı yaptı biliyor musunuz? Şimdi yeni başkanların göreve başlaması henüz bir yıl oldu. Artık kalan sürede başkanlar bu işbirliğini içselleştirmeleri gerekiyor. Çevre politikaları STK’ların dışında sadece bürokratlarla şekillendirilecek konular olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
Çevre konusunda faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk çevre kuruluşlarından olan TÜRÇEK, kentsel yeşil alanların korunması konusunda yerel yönetimlerin çalışmalarını yakından izliyor.