TÜRÇEK Başkanı İstanbul Müftüsünü Ziyaret Etti


Çevre ve doğa koruma konularında faaliyet gösteren TÜRÇEK’in kurumsal tanıtım ziyaretleri sürüyor. Bu kapsamda Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir,  İstanbul Müftüsü  Prof. Dr. Rahmi Yaran’ı makamında ziyaret etti.

26 Kasım 2014 - Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir kurumsal tanıtım ziyaretleri kapsamında İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran’ı makamında ziyaret etti. Kurumsal İletişim Koordinatörü Ömer Bozkurt’un da bulunduğu ziyarette kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren başkan İmir, 1972 yılında kurulan TÜRÇEK’in kurulduğu günden bu yana bir çok önemli projeyle çevre bilincinin gelişmesine önemli katkılar sağladığını belirtti. Kurumun çevre eğitimi ve ağaçlandırma konusunda iki önemli faaliyeti bulunduğu belirten İmir, ”İstanbul’un su kaynaklarının kısıtlı olması ve iklim değişikliğinin meydana getireceği kuraklık nedeniyle çekilecek su sıkıntısından büyük endişe duyuyoruz. Bugün su tasarrufu çok önemli. Biz vatandaşlarımızı doğrudan uyaracak yetkilileri ziyaret ederek endişelerimizi paylaşıyoruz. Bu görüşmeler bizler için çok yararlı oluyor. Birlikte yapılacak ne varsa biz kurum olarak o çalışmalarda katkılarımızı ve desteklerimizi vermeye hazırız “dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, yapılan çalışmaların kainattaki tüm canlılar için olması gerektiğini dinimizin de bu şekilde emrettiğine değindi.  TÜRÇEK’i yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirten Yaran, “Müftülük olarak vatandaşlara israf ve adaplar konusunda gerekli uyarıları camilerimizde yapıyoruz. Çevreyi dengeli kullanmayız. Çevre, kainat bize Allah'ın bir emanetidir.  Bu emanetin dengesinin bozulması tüm canlıları onarılması mümkün olmayan bir felakete sürükler.” şeklinde konuştu.
Çevre konusunda çalışmalar yapan kuruluşların siyaset üstü hareket etmeleri gerektiğini de belirten Müftü Yaran, çevre kuruluşlarının siyasetin dışında kalmaları yapılan çalışmaların değerini artıracağına dikkat çekti.  

TÜRÇEK toplumda çevre bilicinin gelişmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör işbirliği çerçevesinde;  su tasarrufu, enerji verimliliği ve ağaçlandırma konularında işbirliği yürütüyor.