Yırca’da Acele Kamulaştırmaya Yürütmeyi Durdurma Kararı geldi


Danıştay, Yırca’da zeytinlik alanın acele kamulaştırması hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Yırca’daki 49 dönümlük zeytinlik alan, kömürlü termik santral yapımı için acele kamulaştırılmış, bunun üzerine zeytinlik sahibi köylüler ve Greenpeace acele kamulaştırma kararına karşı dava açmıştı.

Santrali kurmak isteyen Kolin Şirketler Grubu, dava sürmekte olmasına ve gerekli izinleri almamış olmasına rağmen bu sabah saatlerinde, yaklaşık 6000 ağacı söktü.

Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, “Buradaki sürecin hukuksuz olduğunu başından beri söylüyorduk çünkü zeytinlik alanlar 3573 Sayılı Zeytinciliğin Aşılattırılması Hakkında Kanun’la koruma altındadır ve enerji santrali için acele kamulaştırılamaz. Bugüne kadar şirket, ağaçları kesmenin gerekçesi olarak hep bu acele kamulaştırma kararını dayanak gösterdi ama şimdi bir kez daha, ne kadar hukuksuz bir süreç izlendiği ortaya çıktı. Maalesef bu sabah baskınında, köylülerin geçim kaynağı olan yaşam alanları hukuksuz bir şekilde talan edilmiş oldu. Kesilen ağaçlar ile ilgili hukuki sorumluluk mekanizmalarının islemesi için başvurularımızı yapacağız. Yırca’da verilen mücadele zeytinliklerin korunması ve insan sağlığı ve çevreye geri dönülemez zararları olan kömürlü termik  santrale karsı mücadeledir ve bu mücadele devam edecek” dedi.
Gerekçeli kararın Pazartesi günü avukatların eline ulaşması bekleniyor.

Soma’da var olan kömürlü termik santral, Avrupa’nın ikinci en kirletici kömürlü santrali ve bölgede yarattığı hava kirliliği pek çok hastalığa ve ölüme neden oluyor. Kolin Şirketler Grubu burada ikinci bir santral kurmak istiyor.

Greenpeace Akdeniz