Orman ve Su İşleri Bakanlığı Aral Gölü’nü Kurtarmak İçin Harekete Geçti


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Aral Gölü’nü kurtarmak için harekete geçti. Müsteşar Prof. Dr. Lütfi Akca’nın başkanlığında bir heyet Aral Gölü Havzası’nda yaşanan mevcut problemlere yönelik çözüm önerilerinin tartışıldığı konferans için Özbekistan’a gitti.
Konferansta Aral Gölü’nün geçmişten bugüne yaşadığı sıkıntılara değinilerek, uluslararası kamuoyunun dikkatini Aral Gölü ve çevresindeki çevresel, sosyo-ekonomik problemlere dikkat çekebilmek için çalışmaların yürütüleceği ifade edildi. 

UNESCO, UNDP, Asya Kalkınma Bankası ile Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası kurumların üst düzey temsilcileri ile bölge ülkelerinin ilgili Bakanlıklarının üst düzey katılımcıları da konferansın açılış oturumunda yer aldı.
Ülkemizin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temsil edildiği konferansta Prof. Dr. Lütfi Akca, Özbekistan Cumhuriyeti Birinci Başbakan Yardımcısı Rüstam AZIMOV’un yanı sıra Tarım ve Su Yönetimi Bakanı Shukhrat TESHAYEV ile Aral Gölü’nde yaşanan problemler ve Türkiye’nin tecrübeleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Aral Gölü Havzası’nda ki Problemlere Yönelik Çözüm Önerileri Tartışıldı
Özbekistan Hükümeti tarafından “Aral Gölü Havzası’nda Çevre Felaketinin Etkilerinin Hafifletilmesi İçin İş Birliğinin Geliştirilmesi” temalı uluslararası konferans 28 ve 29 Ekim tarihlerinde Özbekistan’da gerçekleştirildi.
Ayrıca, konferansa Orta Asya Türk Cumhuriyetleri temsilcilerinin yanı sıra ABD, Almanya, Japonya, Hindistan ve Güney Kore gibi ülke temsilcileri de katılım sağladı.

“Her Türlü İşbirliğine Hazırız” 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, Aral Gölü’nü kurtarmak için düzenlenen konferans kapsamında bir sunum gerçekleştirdi. Akca, Türkiye’deki su yönetimi teşkilatının yapısı, muhtevası, temel ilkeleri, işleyişi hakkında bilgi verdi ve su kaynaklarının etkin şekilde yönetilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlara da vurgu yaptı.
Türkiye’de suyu çekilen havzaların kurtarılmasına yönelik entegre proje ve uygulamalar hakkında katılımcılara örnekler sunan Prof. Dr. Akca, Aral Gölü için Türkiye’dekine benzer çalışmaların yapılması gerektiğini ifade ederek, Aral Gölü’nde yaşanan problemleri ortadan kaldırmak için ülkemizin her türlü teknik destek, iş birliği ile bilgi ve tecrübe paylaşımına hazır olduğunun da altını çizdi.
Diğer yandan konferansın ilk günü gerçekleştirilen saha ziyaretinde Özbekistan Ormancılık İdaresine ait arazide konferans katılımcıları tarafından fidan dikimi gerçekleştirildi.