Mahkeme: Validebağ Korusu Kararımız Çok Net


Üsküdar’daki Validebağ Korusu’na dair İstanbul 7. İdare Mahkemesi bir kez daha "inşaata devam edilemez" dedi.

Üsküdar Validebağ Korusu ’na ağaçların kesilerek cami yapılmasına karşı İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne başvuran çevreciler, inşaatı durduran kararın güncellenmesini istedi. Güncellemeye gerek duymayan mahkeme, “Karar net. Bu kararla inşaata zaten devam edilemez” cevabı verdi. Mahkemenin 178 numaralı parselle ilgili bu kararını aşmak isteyen Belediye, inşaat alanına 197 diye yeni parsel numarası vermişti.

Taraf’tan Billur Özgül’ün haberine göre Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nda semt sakinlerinin ve çevrecilerin son durağı İstanbul 7. İdare Mahkemesi oldu. Mahkeme, geçtiğimiz hafta alana yapılmak istenen cami inşaatının yürütmesini durdurmuş ancak Üsküdar Belediyesi bu kararı dikkate almamıştı. Belediyenin bahanesi ise mahkeme kararındaki parsel numarasıydı. Mahalle sakinleri adına mahkemeye giden avukat Gülsün Özdemir, bu parsel bahanesini ortadan kaldırabilmek için dün tekrar mahkemeye gitti ve kararının güncellenmesini istedi. Mahkemenin cevabı ise oldukça netti. Herhangi bir güncellemeye gerek duymayan 7. İdare Mahkemesi, “Bizim aldığımız yürütmeyi durdurma kararı tam da cami inşaatının yapıldığı alana ilişkindir. Bu karar varken söz konusu inşaata devam edilemez” dedi. Peki bu parsel muamması neden kaynaklanıyor?

VALİDEBAĞ KORUSU GECE NÖBETİ

Üsküdar Validebağ Korusu yanındaki cami inşaatına tepki gösteren vatandaşlar, soğuk hava ve yağmura rağmen alandaki bekleyişini gece de sürdürdü.

Validebağ Korusu yanında bulunan arazideki cami inşaatına tepki gösteren yaklaşık 30 kişi, soğuk hava ve aralıklarla süren yağmura rağmen gece boyunca alanda nöbet tutmaya devam etti. Eylemciler, alana kurdukları naylon çadırlar altında, yanlarında getirdikleri battaniye ve yorganlar yardımıyla soğuktan korunmaya çalıştı. Soğuk havadan etkilenen bazı kişiler teneke kutuda ateş yakarak ısınmaya çalıştı; bazıları da çay ve kahve içerek bekleyişini sürdürdü. Gecenin ilerleyen saatlerinde uykusuzluğu dayanamayan eylemcilerin, naylon çadırlar altına uyuduğu görüldü. Polis ekiplerinin de inşaat alanındaki bekleyişi sürüyor.

“BUNA EYLEM DEMEYELİM ARTIK”

Mahalleli olarak inşaata tepki gösterdiklerini belirten sinema ve dizi oyuncusu İpek Tenolcay, “Buna eylem demeyelim artık. Biz eylem falan yapmıyoruz. Aşağı yukarı 25 senedir buradayım. Burada yürüyüş ve sporumu yaptım. Kızımla piknik yaptım. Okulu var kızımın. Onun okulunun piknik yaptığı bir alanın bozulmaması ve muhafazası için bir mücadele veriyoruz. Buna eylem demek istemiyorum; çünkü çoğunluğun kullanma hakkının elinden alınmamasını istediğimiz bir bölge var. Bu konuda mahalleli olarak bir tepki gösteriyoruz diyelim. İyi şeyler olmasını bekliyoruz. Bugün sonuçlanmasını beklediğimiz bir dava vardı. O davadan bir haber çıkmadı. Sanıyorum yarın haber çıkacak. Biz de ona göre hareket edeceğiz” dedi. Bu arada saat 15.00′te Validebağ Korusu’nda son gelişmelere ilişkin yürüyüş ve açıklama yapılacağı duyuruldu.

Sözcü